Péče o srst štěněte - kdy začít?

20.03.2016 17:28

 

 

 

Často nám volají noví, zmatení  majitelé "česacích" štěňátek, že dle informací z různých zdrojů odkládají první koupání a následně s tím spojenou první úpravu srsti, dokud nebude pejskovi půl roku. Štěňátku jsou zatím "pouze" čtyři měsíce o ono už má srst naprosto mimo kontrolu nešťastného majitele. Kdy je tedy vhodné začít s koupáním a s úpravou srsti štěněte? Je třeba si uvědomit, že nejsme majiteli ovčáka ani jiného plemene žijícího celoročně venku. Pokud budeme u plemene s hedvábnou a kadeřavou srstí (pudl, bišon, jorkšír, boloňský psík, apod.) odkládat koupání a první třihovou úpravu do doby než psík dovrší půl roku, bude srst pejska již naprosto mimo naši kontrolu a vězte, že pak první kompletní úprava  (vykoupání, fénování, česání a stříhání) může být pro tak zarostlého pejska doslova hrůzným zážitkem. Pokud si pořídíme domů takovéto plemeno, pak  je nutné začít jej zvykat na úpravu srsti od útlého věku. Pakliže máme štěňátko od seriozního chovatele, pak by již v okmažiku, kdy si jej přivážíme domů, mělo mít za sebou zpravidla  minimálně jednu úpravu zahrnující vykoupání a základní zástřih. Mimochodem seriozní chovatel by Vám měl s pejskem předat i správné informace k péči o srst, nebo by měl být připraven Vám zodpovídat Vaše dotazy i ve chvíli, kdy už máte štěně u sebe.

KDY POPRVÉ KOUPAT A STŘÍHAT ŠTĚNĚ?

Čím dříve, tím lépe (samozřejmostí je dodržení základních pravidel viz. níže v tomto článku). Malá štěňátka se lehce formují a lépe v nich vypěstujeme nové návyky. Štěně pak bere koupání a s tím spojené úkony jako samozřejmou součást svého života. Moje fenečka pudla prošla prvním koupáním a střihovou úpravou přibližně v pěti týdnech ještě ve své rodné chovné stanici a podobně můžeme postupovat i u jiných "stříhacích" plemen. Se střihovou úpravou je to tedy stejné jako s koupáním. Se zastřižením ve smyslu vystříhání či oholení srsti tlapek, oholení oušek, vyholení čumáčku, ostříhání srsti okolo očí, zatřižení linií tělíčka a podobně, můžeme začít již ve věku několika týdnů štěněte.

JAK POSTUPOVAT?

Při sprchování se nemusíme bát namočit pejskovi hlavu a uši pakliže nemíříme proudem vody přímo do ucha,  nosu, nebo očí. Pokud by se voda i přesto, například do ucha dostala, psík ji přirozeně vytřese.

Následně postupujeme stejně jako u mytí vlasů. Použijeme takové množství šamponu, aby se nám vytvořila bohatá pěna. Pokud tomu tak není, pak jsme použili šamponu málo, nebo je srst velmi znečištěná. Proces šamponování zopakujeme, dokud se bohatá pěna nevytvoří. Po opláchnutí  šamponu je možné aplikovat balzám.

Po té, co srst důkladně opláchneme, jemně vymačkáme přebytečnou vodu a psíka osušíme ručníkem.

Štěně nikdy nenecháváme po koupání mokré ani vlhké!!!! Vždy ho řádně dosucha vyfénujeme! Hlavním důvodem je, aby pejsek neprochladnul. To je velmi důležité nejen u malých štěňat, ale zároveň i dospělých psů a to především v zimě!                        

Dalším problémem je, že pokud necháme vlhkého psa běhat v bytě, pak v kombinaci s teplem vytváříme v jeho srsti ideální prostředí pro tvorbu kvasinek i jiných kožních problémů. V neposlední řadě mokrá srst na sebe více nechytává pachy a nečistoty a je náchylnější k poškozování. Po samovolném uschnutí pak nepůsobí tak zdravě a krásně a začne být rychleji nepříjemně cítit.

                                                                                                                                                           
Na fénování (doporučuji i na každodenní běžné česání) si vyhraďte doma stolek na který dáte protiskluzovou podložku. Pro pejska to bude komfortnější a nepoškodí Vám pak svými drápky desku stolu. Doporučuji pro tento účel třeba pěnové předložky do koupelen. Jsou navíc cenově zanedbatelné. Rozhodně požádejte někoho z členů rodiny, aby Vám štěňátko na stole přidržoval. Vzduch, kterým štěně sušíme     by neměl být horký ani příliš studený. I my bychom ho měli vnímat "tak akorát". V průběhu fénování pročesávejte srst kartáčem. Pomůže Vám to srst nejen rychleji vysušit, ale zároveň pak zůstane krásně vyrovnaná a lesklá. Po vysušení  ještě pročešte srst hřebenem. Tak se ujistíte, že je opravdu řádně rozčesaná a nikde v ní nezůstal "uzlík". Pokud v ní hřeben neprojíždí  hladce jako když si češete vlasy, pak není učesaná dobře a je nutné ji znovu prokartáčovat.

      
Pokud už máte štěňátko vykoupané a řádně vysušené, pak s ním v chladných dnech nevycházejte  ven bezprostředně po této proceduře.
V případě, že není jiná možnost, mu neváhejte dát obleček a i přes to pobyt venku zkraťte na dobu nezbytně nutnou! Vyčůrat a honem zpět domů do tepla!

 

JAK ČASTO KOUPAT?

Dle potřeby. Běžně se setkávám u majitelů pejsků s typem srsti, který potřebuje pravidelnou údržbu o kterých zde píšeme, s mylným názorem, že časté koupání škodí. Pozor! Znovu zdůrazňuji. Pokud máte pejska s hedvábnou, kadeřavou srstí, pak je k udržení zdravé a nezacuchané srsti časté koupání nezbytností!

        
Štěně i dospělého jedince koupeme vždy, když se nám jeho srst jeví znečištěná a na omak nepříjemná v důsledku čehož se do ní špatně dostáváme kartáčem. To může být v rozmezí dvou až tří týdnů, ale v některým případech klidně i po týdnu. Záleží na klimatických podmínkách a prostředí ve kterém se pes pohybuje. Dnes je již na trhu běžně dostupná kvalitní kosmetika, která je k srsti a kůži velmi šetrná a tak se nemusíme ničeho bát. Samozřejmostí je použití kosmetiky určené pro psy! Ta naše lidská by citlivějšímu jedinci mohla způsobit problémy.
 

ČÍM A JAK ČASTO KARTÁČOVAT

Do základní výbavy česacího pejska patří neodmyslitelně plochý kartáč se zahnutými drátky a hřeben, nejlépe kovový s dostatečně dlouhými zuby.

       
Štěně češeme ideálně každý den od útlého věku. Česání se pak pro něj stane samozřejmostí. Pokud budeme malé štěňátko česat až ve chvíli, kdy je srst zacuchaná, pak bude pro něj tato procedura nepříjemná, ba dokonce bolestivá a nikdy si na ni nezvykne. Když už má pejsek česání naprosto v krvi tak můžeme polevit a pročesávat opravdu dle potřeby. Při česání jsme  klidní a přátelští, chválíme, nicméně jsme důslední a v žádném případě nekončíme česání ve chvíli, kdy s námi pejsek bojuje. Ten by situaci následně vnímal tak, že bojem dosáhl svého - tedy ukončení česání - neměl by příště důvod se nechovat stejně a jeho bojovnost by se mohla stupňovat.

ZÁVĚREM

Přístup ke štěněti v péči o srst by měl být citlivý, probíhat za průběžného odměňování a chválení, ale zároveň z naší strany přátelsky důsledný. Prosím, abyste to nepodceňovali. Pořídili jste si pejska se srstí, o kterou bude třeba dbát celý jeho život. Pokud toto nepodceníte pak se péče o srst stane Vašemu pejskovi přirozenou součástí jeho života, nebude stresovat jeho ani Vás. Zároveň pak bude mnohem lépe snášet úpravu v salonu. Možná i začne mít česání natolik rád, že až doma budete chystat kartáč, tak radostně přiběhne užít si s Vámi tu příjemnou chvilku, kdy Vás a Vaši pozornost má výhradně pro sebe. Stejně jako moje první fenečka pudla -Kačka:-)

                                                                                                                                          

                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                 autor: Jiřina Schichová